Cista – tai skysčiu ar minkšta medžiaga (pulpa) pripildyta ertmė, kuri formuojasi kaule ar minkštuosiuose audiniuose, taip pat ir veido bei burnos, žandikaulio srityse.

Cistos gali būti kelių rūšių:  • Periapikalinė cista – labiausiai paplitusi cista, kuri atsiranda dėl apmirusios arba negyvos pulpos danties viduje, kuri, savo ruožtu, atsiranda dėl danties ėduonies ar traumos, negydytos ar netinkamai gydytos dantų šaknies. Dažniausiai gydoma endodontiškai, tačiau jei šis gydymas nėra veiksmingas, tuomet atliekama danties šaknies viršūnės rezekcija, išvalomas cistinis židinys, o defektas užpildomas kaulo pakaitalu. Jei danties negalima, išgelbėti, dantis išraunamas ir išvaloma cistos ertmė;

  • Šaknies cistos ar žandikaulio cistos, kurios formuojasi šalia dantų arba aplink juos. Cistos formuojasi lėtai, tačiau gali būti silpnėjusio žandikaulio bei kitų komplikacijų priežastimi. Pagrindinės cistos atsiradimo priežastys gali būti blogai ar visai nesugydytas danties šaknies kanalas ar danties trauma;

  • Folikulinė cista atsiranda aplink neišdygusius dantis, dažniausiai – ties apatiniais protiniais ir viršutiniais iltiniais dantimis.


Neretai navikai nepasireiškia jokiais simptomais ir diagnozuojami atsitiktinai ar tada, kai susidaro didesni pažeidimai. Cistos gydymą skiria burnos chirurgas, atsižvelgdamas į esamą situaciją ir priklausomai nuo cistos tipo, dydžio ir vietos.