Nosies polipozė – viena dažniausiai pasitaikančių lėtinių viršutinių kvėpavimo takų ligų.

Polipai – tai nosies ir/ar prienosinių ančių gleivinės išaugos, kurios gali būti pavienės ar dauginės. Polipų atsiradimo priežastis nėra visiškai aiški, tačiau neretai ji siejama su infekcija ar alergija.

Augantys polipai, išlindę į nosies ertmę, sutrikdo oro srautą ir sukelia būdingus simptomus: nosies obstrukciją, išskyras iš nosies, spaudimo, veržimo jausmą veido srityje. Pasunkėjus kvėpavimui pro nosį pacientas ima kvėpuoti pro burną, gali pradėti knarkti. Prienosinių ančių polipai turi įtakos pasikartojančioms sinusų infekcijoms. Dažnai dėl polipų pablogėja ar net visiškai išnyksta uoslė.

Otorinolaringologas per apžiūrą pagal ligos sunkumą (lengva/vidutinė/sunki) nustato paciento būklę ir parenka reikiamą gydymą.
Polipektomija – tai chirurginė procedūra, taikoma nosies polipozei gydyti, kai medikamentinis gydymas neefektyvus.

Kaip atliekama operacija?


Operacija gali būti atliekama taikant vietinę arba bendrinę nejautrą. Vidutiniškai trunka iki 30 minučių, konkreti trukmė priklauso nuo polipų skaičiaus nosies ertmėje.

Polipai šalinami pro nosies ertmes. Galimi procedūros būdai:

Intranazalinė polipektomija atliekama tada, kai polipai matomi ir lengvai pasiekiami. Polipai šalinami specialiomis žnyplėmis.
Endoskopinė polipektomija atliekama tada, kai polipai yra mažesni, prasčiau matomi, išsidėstę nosies gleivinės viršutinėje dalyje ar sinusuose. Šiuo atveju naudojamas endoskopas.
Po operacijos nosies landos tamponuojamos specialiais tamponais, o jie paprastai pašalinami jau kitą dieną.

Į ką svarbu atkreipti dėmesį po operacijos?  • 2–3 savaites negalima rūkyti.

  • 2 savaites patartina nešnypšti nosies ir vengti fizinės veiklos, kuri keltų kraujospūdį, nes gali prasidėti kraujavimas.

  • 2 savaites po operacijos rekomenduojama plauti nosį jūros vandeniu ir naudoti aliejinius lašus.

  • Jei yra gretutinių ligų (pvz., nosies pertvaros iškrypimas) ar užsitęsusi ligos eiga, uoslė po operacijos gali ir neatsistatyti.