Dermatologija

Slenkantys plaukai – rimtos ligos požymis?

2022-06-29
Plaukų slinkimas – nuostabos nekeliantis procesas, su kuriuo susiduriame kiekvienas – šio natūralaus veiksmo dėka plaukai atsinaujina, todėl visiškai normalu per dieną netekti nuo 40 iki 150 plaukų. Kartais pastebime, jog plaukų imame netekti gerokai daugiau – tokiais atvejais kaltę mėgstame versti vitaminų stokai ar sezonų kaitai, tačiau nepagalvojame, jog pagausėję slenkantys plaukai gali signalizuoti apie rimtas ligas, su kurių pasekmėmis – silpnais, išsausėjusiais, lūžinėjančiais, praretėjusiais plaukais ar net plinkančiu skalpu dorotis teks nuo kelių iki keliolikos mėnesių.

Kodėl slenka plaukai?


Pagausėjęs plaukų slinkimas ir kitos varginančios su plaukais susijusios problemos, tokios kaip retėjimas, plikimas, plauko būklės pokytis bei apimties mažėjimas, skalpo niežėjimas bei pleiskanojimas, gali užpulti bet kokio amžiaus vyrus ir moteris, tačiau problemų pobūdis yra skirtingas. Daugelis mano, jog plaukų slinkimo pagausėjimą lemia nepilnavertė mityba ir vitaminų trūkumas ar sezonų kaita, tačiau priežastys gali priklausyti ir nuo lyties arba pasireikšti tam tikrose amžiaus grupėse, arba atsirasti dėl tam tikrų sutrikimų ar kitų veiksnių.

Normalu per dieną netekti nuo 40 iki 150 plaukų, kadangi taip plaukai atsinaujina – išdygęs plaukas pereina į augimo, vėliau – tarpinę ir ramybės fazes, kurios pabaigoje išslenka. Normaliu atveju didžioji dauguma plaukų, apie 90 procentų, yra augimo stadijoje, o tie likę 10 procentų palaipsniui iškrenta, užleisdami vietą naujiems. Kai pastebime, jog slinkimas pagausėjo, reiškia, plaukai pradėjo slinkti augimo fazėje, ko neturėtų būti, todėl be galo svarbu kuo anksčiau nustatyti plaukų retėjimo priežastį ir užkirsti kelią liūdnoms pasekmėms.

Kas lemia pagausėjusį plaukų slinkimą?


Plaukų retėjimą gali lemti daugybė priežasčių. Plaukų slinkimui įtakos turėti gali natūralūs fiziologiniai procesai po gimdymo, sezonų kaita, miego trūkumas ar nepilnavertė mityba, kai organizmui tiesiog trūksta vitaminų ir gyvybiškai svarbių maistinių medžiagų, įtakos turi ir vartojami medikamentai. Pasitaiko atvejų, kai plaukų slinkimo priežastys būna įvairios ligos, tokios kaip cukrinis diabetas, hepatitas B ir C, su skydliauke susiję negalavimai, kurias neretai pavyksta aptikti ieškant plaukų slikimo priežasčių. Be to, vis daugiau žmonių plaukų netenka dėl patiriamo didelio psichologinio streso, dietų laikymosi.

Kaip atskirti kasdienį plaukų slinkimą nuo ligos požymių?


Pagrindiniai įspėjamieji signalai yra užsitęsęs plaukų slinkimas, trunkantis 2 mėnesius ir ilgiau arba plaukų slinkimas labai dideliais kiekiais, labai suprastėjusi bendra plaukų būklė: plaukai tapo  itin sausi, lūžinėjantys, praradę natūralų blizgesį. Taip pat gali atsirasti stiprus galvos niežulys, pleiskanos, padidėjęs plaukų riebalavimasis ir jaučiamas nešvaros jausmas, net ir išplovus galvą.

Kokias didžiausias klaidas darome norėdami sustabdyti plaukų slinkimą?


Didžiausia klaida yra patiems diagnozuoti plaukų slinkimo priežastį ir gydymą – nusipirkti maisto papildų, vitaminų, įsigyti šampūną nuo plaukų slinkimo ar serumą, pagreitinantį plaukų augimą, ir tikėtis, kad situacija pasitaisys. Deja, savigyda dažniausiai pridaro daugiau žalos negu naudos – jei slinkimo priežastis yra rimtesnė, nei vitaminų stygius, netekti dalies plaukų ar net visai nuplikti galima per labai trumpą laiką, o atsistatymo procesas gali užtrukti net iki kelių metų.

Kaip gydomas plaukų slinkimas?


Plaukų slinkimo gydymas priklauso nuo plaukų netekimo priežasties, tačiau labai dažnais atvejais į pagalbą pasitelkiama mezoterapija ir trombocitais praturtintos plazmos procedūra.

Mezoterapijos metu naudojami specialūs veikliųjų medžiagų kokteiliai, kurių dėka sumažėja slenkantys plaukai, atstatomi silpni, gyvybę praradę plaukai, kadangi pagerinama mikrocirkuliacija, o plaukų folikulai aprūpinami reikalingomis maistinėmis medžiagomis ir trūkstamais vitaminais. Gydytojas dermatovenerologas kokteilį sumaišo atsižvelgdamas į kiekvieno paciento atvejį ir problemą, tuomet jį mikroadatomis suleidžia į reikiamas vietas.

Plaukų slinkimo gydymas kraujo koncentratu garsėja kaip natūralus būdas paskatinti plaukų atsiradimą ir prailginti plaukų augimo fazę, sustiprinti silpnus bei atgaivinti lūžinėjančius plaukus, kadangi aktyvuoti trombocitai esantys plazmoje išskiria biologiškai aktyvias medžiagas. Procedūrai naudojamas iš paties paciento paimtas kraujas, iš kurio specialiu aparatu išgaunamas trombocitais praturtintas koncentratas, kuris itin nedidelėmis adatėlėmis suleidžiamas į reikiamas skalpo vietas.

Kai kuriais atvejais, kada problema yra įsisenėjusi, gerokai pažengusi arba jos sprendimui nepakanka dermatologinių procedūrų, gali būti taikomas kompleksinis gydymas, kombinuojant procedūras su vaistiniais medikamentais.

Ką daryti tiems, kuriems ėmė gausiai slinkti plaukai?


Jei pastebėjote, jog slenkantys plaukai iškrinta itin dideliais kiekiais arba slenka ilgiau nei 2 mėnesius, tapo sausi, lūžinėja, atsirado galvos niežulys ar pleiskanos, nedelsiant krepkitės į gydytoją dermatovenerologą, kuris ne tik padės atrasti problemos priežastis, bet ir paskirs labiausiai jums tinkantį gydymą bei padės išvengti rimtų pasekmių ateityje.

Dalintis:
Fi Clinica

Registruokis konsultacijai arba susisiek