Odontologija

Profesionali burnos higiena – pramanas ar būtinybė, norint išsaugoti sveiką burnos ertmę?

2022-06-29
Gera burnos ertmės ir dantų sveikata yra viena iš visaverčio gyvenimo sudedamųjų dalių, kuriai, deja, neretai skiriame per mažai dėmesio ir susizgrimbame tik tada, kai problema praneša apie savo egzistavimą – pajuntame danties skausmą. Gydytojai odontologai ir burnos higienistai įspėja, jog profilaktiškai atliekama profesionali burnos higiena padeda pastebėti kariesą pradinėse stadijose, užkerta kelią apnašų sukeliamoms ligoms bei padeda išvengti rimtų komplikacijų, tokių kaip dantų šaknų kanalų gydymas ar dantų netekimas. Į dažniausiai užduodamus klausimus apie profesionalią burnos higieną atsako mūsų klinikos burnos higienistė Sandra Burčikaitė.

Kas yra profesionali burnos higiena?

Profesionali burnos higiena yra procedūra, kurios metu burnos higienistas įvertina dantų ir burnos audinių būklę, specialiais instrumentais ir ultragarsiniu skaleriu pašalina ant dantų susikaupusias nemineralizuotas ir mineralizuotas viršdantenines ir podantenines apnašas, nulygina dantų šaknis, nupoliruoja dantis ir dantų plombų paviršių, nujautrina apsinuoginusius dantų kaklelius, o esant poreikiui atlieka ir gydomųjų preparatų, pavyzdžiui, fluoro, aplikacijas. Be to, procedūros metu burnos higienistas įvertina paciento asmeninės burnos higienos įgūdžius, papasakoja, kaip taisyklingai prižiūrėti dantis ir burnos ertmę namuose, parenka labiausiai tinkančias burnos higienos priemones: dantų šepetėlius ir pastas, tarpdančių šepetėlius, siūlus arba burnos ertmės irigatorius, skalavimo skysčius.

Ar burnos higieną reikia atlikti net ir atsakingai valantis dantis namie?

Taip, kadangi net ir itin kruopščiai bei atsakingai valantis dantis porą kartų per dieną bei naudojant dantų siūlą ar tarpdančių šepetėlį nepavyksta pašalinti visų ant dantų paviršių, vagelių ir šonų susikaupusių apnašų, o tarpdančiuose lieka maisto likučių. Nepašalintos apnašos kietėja ir ilgainiui gali virsti dantų akmenimis, kaupiasi ir dauginasi bakterijos, kurios sukelia kariesą, įvairias burnos gleivinės ir periodonto ligas, gali pakisti dantų spalva, atsirasti nemalonus burnos kvapas. Būtent profesionalios burnos higienos metu visos susikaupusios apnašos yra pašalinamos, net iki kelių tonų gali pašviesėti dantys, ir, kaip jau  minėjau, užkertamas kelias dantų bei dantenų ligų vystymuisi.

Kaip dažnai reikia lankytis pas burnos higienistą?

Poreikis atlikti burnos higieną yra labai individualus – jei pacientas turi gerus burnos higienos įgūdžius, jam procedūrą reikėtų atlikti profilaktiškai 1-2 kartus per metus, tačiau jei vaikystėje jie nebuvo suformuoti ar suformuoti netinkamai, pacientui apnašos kaupiasi ir akmenys formuojasi greičiau, todėl higieną derėtų atlikti kas 2-3 mėnesius. Jei pacientas serga periodonto ligomis, profesionali burnos higiena rekomenduojama kas 1-4 mėnesius, o jei atliekamas ortodontinis gydymas, pas higienistą reikėtų lankytis kas 1-3 mėnesius. Burnos higienos nederėtų pamiršti ir nešiojantiems dantų implantus – procedūrą atlikti derėtų kas 4-6 mėnesius. Be to, labai svarbu stebėti dantų ir burnos audinių būklę nėštumo metu.

Ką dar reikėtų žinoti apie procedūrą?

Profesionali burnos higiena trunka apie 30-60 min., priklausomai nuo dantų būklės. Procedūra nėra skausminga, nebent pacientas turi itin jautrius dantis – tokiu atveju burnos higieną galima atlikti taikant nuskausminimą.

Kai kuriais atvejais pasitaiko, jog po procedūros pacientas keletą dienų jaučia diskomfortą, dantenos paburksta, gali kraujuoti, dantys tapti jautresni, tačiau baimintis nėra dėl ko  – tai reiškia, jog ant dantų ir po dantenomis buvo susikaupę nemažai apnašų bei konkrementų, kuriems pašalinti reikėjo įdėti daugiau darbo ir pastangų, naudoti daugiau papildomų priemonių. Jei po procedūros dantys tampa šiek tiek jautrūs šalčiui ir karščiui, kurį laiką rekomenduojama vengti kontrastingų temperatūrų produktų vartojimo ir naudoti papildomas profilaktines dantų priežiūros priemones, kurias rekomenduoja burnos higienistas.

Ar burnos higiena atliekama vaikams?

Profesionali burnos higiena vaikams yra ne ką mažiau svarbi nei suaugusiems, ją rekomenduojama taip pat atlikti kas 6 mėnesius. Procedūra yra itin svarbi ir nešiojantiems nenuimamus ortodontinius aparatus, kai dantų priežiūra tampa dar sudėtingesnė.

Kadangi vaikų rankų judesiai iki 6-7 metų nėra pakankamai koordinuoti, nuo to kenčia dantų valymo kokybė – išsivalius dantukus vis tiek lieka maisto likučių, apnašų, kurias profesionalios higienos metu pašaliname. Be to, po procedūros vaikai yra mokomi, kaip taisyklingai valytis dantis, tarpdančius – vaiką išmokius taisyklingai rūpintis savo burnos higiena, padėjus stiprų žinių ir įgūdžių pagrindą vaikystėje, sumažinama tikimybė vystytis dantų ir dantenų ligoms ateityje bei padedama išlaikyti sveikus dantis ir gražią šypseną.

Dalintis:
Fi Clinica

Registruokis konsultacijai arba susisiek