Kelio sąnarį skaudėti ima dėl keleto dažniausiai pasikartojančių priežasčių – patyrus traumą arba susirgus sąnarių ligomis. Traumas lydi meniskų plyšimai, raiščių pažeidimai, na o šias ligas – kremzlių uždegimai, sąnario nestabilumai, pažeistos paties sąnario struktūros, kurios sunkiai arba visai negyja. Kai kuriais atvejais tenka keisti kelio sąnarį. O kol to neprireikė, vienas populiariausių kelio sąnario gydymo būdų, grąžinančių laisvę aktyviai judėti be skausmo – kelio artroskopija.

 

Kuo ypatinga kelio sąnario artroskopinė operacija?


Visų pirma, tai modernesnis, minimaliai invazinis chirurginis gydymo būdas, kurio metu atliekami du itin maži, maždaug 0,5–1 cm ilgio pjūviai. Pro vieną pjūvį įvedamas artroskopas – nedidelis optinis įrenginys su vaizdo kamera, o pro kitą – operacijai reikalingi instrumentai.

Pats kelio sąnarys turbūt yra vienas lengviausiai pasiekiamų sąnarių, nes yra didžiausias. Pasitelkus artroskopą gydytojas ekrane puikiai ir iš labai arti mato pažeistas sąnario struktūras, gali atlikti visas reikalingas diagnostines procedūras ir pradėti gydymą.

Artroskopinė operacija dažniausiai atliekama pacientams, patyrusiems kelio sąnario traumas arba ligoms pažeidus sąnarių struktūras. Kartais artroskopas pasitelkiamas ir atliekant visai kitokias operacijas, siekiant kuo geresnio vaizdo ir tikslumo. 

 

Kuo kelio sąnario atroskopija skiriasi nuo atviros kelio operacijos?


Pagrindiniai artroskopinės kelio sąnario operacijos skirtumai nuo įprastos kelio sąnario operacijos yra jų atlikimo būdas ir pjūvių dydis. Įprastos sąnario operacijos metu atliekami didesni pjūviai, kad sąnarys matytųsi geriau, štai artroskopinės – įvedus artroskopą sąnario pažeidimai mato ekrane, vaizdas padidinamas.


Artroskopinės kelio operacijos privalumai:
Operacijos metu atliekami itin maži pjūviai, todėl beveik nelieka randų;
dėl geresnio matomumo ir mažesnių pjūvių operacijos laikas gerokai sutrumpėja, sumažėja komplikacijų rizika;
nors techniškai kelio sąnario atroskopija sunkesnė, inovatyvus gydymo būdas leidžia geriau ištirti operuojamą sąnarį;
užtikrinamas lengvesnis gijimas ir pooperacinis periodas – pacientas jau kitą dieną išleidžiamas namo.

 

Pooperacinis periodas


Atlikus operaciją dažniausiai po 7–10 dienų ištraukiami siūlai ir rekomenduojama pradėti reabilitaciją, kuri įprastai trunka keletą savaičių. Siekiant sumažinti tinimą ir skatinti gijimą po operacijos rekomenduojama:

1–2 savaites vėsiu kompresu šaldyti kelio sąnario sritį;
kas 3 dienas steriliu tvarsčiu perrišti žaizdą;
1–2 mėnesius vengti aktyvaus laisvalaikio ir fizinės veiklos;
sportuoti galima pradėti maždaug po 6-8 savaičių, kai kelio neskauda ir tinimas būna visiškai atslūgęs.

Nors fizinė veikla ribojama, kelio sąnarį švelniai ir atsargiai lankstyti, šiek tiek priminti rekomenduojama jau iš karto po operacijos. Jeigu kelio artroskopija sėkminga, pacientas gali sugrįžti į įprastą gyvenimą ir aktyviai leisti laisvalaikį, sportuoti, bėgioti ir užsiimti kita fizine veikla lygiai taip pat, kaip ir anksčiau.