Peties sąnarys yra vienas judriausių, kartu ir jautriausių, sąnarių žmogaus kūne. Taip yra dėl anatominių ypatumų: šis sąnarys yra laisvas, judesių amplitudė labai didelė, tad ir traumų – dažniausiai išnirimų – tikimybė didesnė. Traumoms kartojantis, netinkamai gyjant audiniams sąnarys tampa nestabilus, ima išnirti vis dažniau. Tokiu atveju siekiant sugrąžinti judėjimo džiaugsmą atliekama artroskopinė rekonstrukcinė peties sąnario operacija.

 

Peties sąnarys – vienas sudėtingiausių


Tikriausiai pirmasis signalas, jog peties sąnarys negaluoja yra skausmas ir nuolat patiriamas diskomfortas judant. Pacientą veriantis skausmas ima kankinti kasdien, o naktį dar sustiprėja. Ne tik nemalonūs pojūčiai, bet ir riboti rankų judesiai gali byloti apie sąnarių ligas.

Sąnario skausmai, nemalonus tempimo jausmas juntamas keletu atvejų. Visų pirma – tai traumos, dažnai patiriamos sportuojant, aktyviai leidžiant laisvalaikį. Kitos su skausmu susijusios sąnario patologijos dažniausiai kankina vyresnio amžiaus pacientus. Kartais užtenka konservatyvaus gydymo, tačiau esant rimtesniems sausgyslių plyšimams, sąnarinės kremzlės pažeidimas ar pasikartojantiems žastikaulio išnirimams sąnario operacinis gydymas tampa neišvengiamas.

 

Kaip atliekama artroskopinė peties sąnario operacija?


Kaip kelio, alkūnės, riešo ir kitų sąnarių operacijos atliekamos moderniausiais būdais, taip ir peties sąnarys – ne išimtis. Peties sąnario rekonstrukcija atliekama minimaliai invaziniu artroskopiniu būdu, taikant bendrąją arba regioninę nejautrą.

Operacijos metu atliekami keli 0,5-1 cm pjūviai. Pro vieną jų įvedamas optinis prietaisas – artroskopas, pro kitą – operacijai reikalingi instrumentai. Su artroskopu pasiekiamas sąnarys ir gydytojas ekrane gali tiksliai matyti sąnario pažeidimus bei juos sutvarkyti.

Šis gydymo metodas pranašesnis už atvirą peties operaciją, nes daromi daug mažesni pjūviai ir mažiau pažeidžiami aplink esantys audiniai. Įprastai po šios operacijos kitą dieną jau galima vykti namo.

Geresnis problemos ištyrimas
Nelieka didelių randų
Greitesnis sveikimas ir reabilitacija

 

Peties artroskopija ir pooperacinė priežiūra


Atlikus peties sąnario artroskopinę rekonstrukcinę operaciją beveik visais atvejais rekomenduojamas reabilitacinis gydymas. Tikslų imobilizacijos laiką ir reabilitacijos režimą nustato operavęs chirurgas. 

1–6 sav. po operacijos rekomenduojama nešioti peties įtvarą
1–5 mėn. priklausomai nuo ligos sunkumo reikėtų susilaikyti nuo aktyvios fizinės veiklos

Jeigu jus ėmė varginti dažni veriantys peties skausmai, atsirado diskomfortas sportuojant ar atliekant elementarius kasdienius judesius, ėmė tirpti rankos ir pirštai, nelaukite ir pasikonsultuokite su gydytoju. Pasak jų, jeigu kreipiamasi pavėluotai, gydymas gali komplikuotis ir užsitęsti. Be to esant „seniems“ sausgyslių plyšimams, vyksta sausgyslių ir raumenų degeneracija ir ne visuomet pavyksta jas prifiksuoti.