Posakis „kaip be rankų“ kartais virsta realybe ir nemaloniai nustebina netgi ir visai jaunus pacientus. Šiuo atveju kalbame apie alkūnės sąnario ligas ir pažeidimus, užklumpančius vis daugiau žmonių. Na, o vienas efektyviausių būdų susigrąžinti rankos judesių laisvumą ir judėjimo džiaugsmą yra artroskopinė alkūnės sąnario operacija.

 

Kada atliekama alkūnės sąnario operacija?


Alkūnės sąnario operacija palyginus su kitomis artroskopinėmis operacijomis yra atliekama rečiau, atlikimo technika taip pat sudėtingesnė. Artroskopinės alkūnės sąnario operacija dažniausiai reikalinga kankinant artrozei, osteochondritui, esant alkūnės kontraktūrai (judesių amplitudės sumažėjimui), sąnario laisvumui.

Sąnario kontraktūra

Kankinant sąnario kontraktūrai, alkūnės judesiai tampa riboti, nes jaučiamas sąnario sustingimas. Nors pacientas skausmo nejaučia, tačiau ranką tampa sunku sulenkti ar ištiesti. Operacijos metu pašalinamos perteklinės kaulinės išaugos, kiti audiniai, kurie riboja rankos judesius.

Sinovitas, artritas

Sinovitas – tai minkštųjų audinių uždegimas. Užklupus sinovitui sąnaryje padidėja sąnarinio skysčio kiekis, vyksta uždegiminiai procesai, atsiranda artritas, bursitas, kitos sąnarių ligos. Artroskopijos metu pašalinamas sinovinio audinio perteklius.

Laisvi sąnario kūnai

Dar viena patologija yra laisvi alkūnės kūnai, sukeliantys rankos stingimą, nemalonius strigimo pojūčius, skausmą. Artroskopinės operacijos metu šie sąnario kūnai pašalinami ir pacientas iš karto gali pajusti, jog rankos judesiai tampa laisvesni, lengvesni.

Traumos, „tenisininko alkūnė“

Alkūnės sąnario pažeidimų, žinoma, sukelia ir įvairios sporto, aktyvaus laisvalaikio leidimo metu patirtos traumos. Ypač dažnai su alkūnės uždegimu susiduria sportininkai. Vienas iš uždegimų netgi pavadintas „tenisininko alkūne“, kurį sukelia pasikartojantys judesiai riešo ir alkūnės sąnaryje.

 

Kaip atliekama alkūnės sąnario operacija?


Alkūnės operacija atliekama artroskopiškai per 2-4 nedidelius keleto milimetrų ilgio pjūvius. Pro vieną pjūvį įvedamas artroskopas – mažas optinis įrenginys su kamera, kad gydytojas ekrane iš labai arti galėtų matyti sąnario pažeidimus ir nustatyti patologiją. Pro kitą pjūvį įvedami operacijai reikalingi instrumentai.

Artroskopinės operacijos privalumas, jog nereikia pilnai atverti alkūnės sąnario ir daryti itin didelių pjūvių. Dėl šios priežasties pooperacinė priežiūra būna lengvesnė, nelieka randų, žaizdos greičiau užgyja.

 

Pooperacinė priežiūra


Artroskopinė alkūnės operacija priskiriama dienos chirurgijai, nes po operacijos pacientas kitą, o kartais net ir tą pačią dieną išrašomas namo.

  • Atlikus artroskopinę alkūnės operaciją rekomenduojama aktyvi reabilitacija, kuri pradedama po poros savaičių.

  • Po alkūnės sąnario operacijos rekomenduojama poros mėnesių vengti aktyvios fizinės veiklos, itin staigių rankos judesių.

  • Ranką atsargiai mankštinti patartina jau iš karto po operacijos, siekiant ją greičiau išmankštinti.