Bruksizmas – nevalingas griežimas dantimis miegant, kurio atsiradimą dažniausiai lemia psichologiniai veiksniai, tokie kaip stresas, nervinė įtampa, nerimas, fobijos, patirtos emocinės traumos, depresija. Kai kuriais atvejais bruksizmo atsiradimui įtakos turėti gali miego sutrikimai, vartojami antidepresantai.

Bruksizmas pasireiškia stipriu dantų sukandimu ir neįprastais apatinio žandikaulio judesiais, dėl kurių dantys trinasi vienas į kitą kramtomaisiais paviršiais, taip sukuriant girgždžiantį garsą. Žmonės, kurie griežia dantimis, patys to dažniausiai nepastebi ir nejaučia – apie polinkį į bruksizmą sužino iš gydytojo odontologo, kuris, apžiūros metu, pastebi bruksizmo požymius: dantų griežimo žymes ant dantų paviršių, emalio nusidėvėjimą, atsidengusį dentiną visose dantų grupėse.

Dėl atsiradusių dantų pažeidimų pacientai skundžiasi dantų jautrumu karščiui, šalčiui, valymo metu bei liečiant liežuviu, prasta estetine išvaizda, silpnais, itin trapiais bei lūžinėjančiais dantimis ar protezais, krentančiomis plombomis, atsiradusiu žandikaulio sąnario traškėjimu, skausmu, ribotu ir apsunkintu išsižiojimu, galvos skausmais, spengimu ausyse, pakitusia apatinės veido dalies forma. Dėl negydomo bruksizmo dantys gali būti nudilinami iki pusės vainiko ar net iki dantenų.


Kaip atliekama procedūra?


Bruksizmas gydomas preparatu, kuris procedūros metu itin plona adatėle suleidžiamas į kramtomuosius raumenis, taip juos atpalaiduojant. Po atliktos procedūros pacientas gali nevaržomai kalbėti, valgyti, šypsotis, tačiau nebegriežia dantimis tokia didele jėga kaip iki tol. Preparatas veikia apie 3-6 mėnesius, po to, esant poreikiui, procedūrą reikia kartoti.

Bruksizmo gydymo negalima atlikti nėščiosioms ir krūtimi maitinančioms moterims.