Konchoplastika – tai chirurginė procedūra, per kurią sumažinamos padidėjusios nosies kriauklės.

Nosies kriauklės – ilgos, siauros, lenktos išaugos, esančios mūsų nosies ertmėje. Jų yra trys poros: viršutinės, vidurinės ir apatinės. Apatinės nosies kriauklės yra didžiausios. Pagrindinė nosies kriauklių funkcija – sudrėkinti, sušildyti ir apvalyti orą, prieš jam patenkant į plaučius.

Peršalus ar patekus infekcijai kriauklės padidėja. Padidėti kriauklės gali ir nuo alergijos ar dirginančių medžiagų (pvz., tabako dūmų). Senstant nosies kriauklės taip pat gali pamažu storėti. Kartais kriauklių padidėjimas įgimtas. Dažniausiai pasitaiko apatinių nosies kriauklių padidėjimas (hipertrofija).

Padidėjusios nosies kriauklės sumažina nosies ertmes, todėl gali atsirasti nosies obstrukcija, dėl kurios pasunkėja kvėpavimas pro nosį, sutrinka uoslė, prasideda knarkimas, sloga. Esant šiems simptomams, kai nepadeda konservatyvios priemonės, rekomenduojamas chirurginis gydymas – konchoplastika.

 

Kaip atliekama operacija?  • Operacija atliekama taikant bendrinę nejautrą ir vidutiniškai trunka apie 30 minučių.

  • Procedūra atliekama pro nosies ertmes. Chirurginiu būdu pašalinama dalis patologiškai pakitusios ar dislokuotos nosies kriauklės. Taip sumažinamas jos dydis, dėl to sumažėja pasipriešinimas oro srautui ir palengvėja kvėpavimas.

  • Konchoplastika dažnai atliekama kartu su nosies pertvaros operacija (septoplastika).

  • Nosies kriauklės taip pat gali būti mažinamos naudojant elektrokaustiką ar radiodažnuminės termoabliacijos būdu. Šias procedūras galima atlikti ir taikant vietinį nuskausminimą.

  • Po operacijos nosies landos tamponuojamos specialiais tamponais, o jie paprastai išimami jau kitą dieną.


Į ką svarbu atkreipti dėmesį po operacijos?  • 2–3 savaites negalima rūkyti.

  • 2 savaites patartina nešnypšti nosies ir vengti fizinės veiklos, kuri keltų kraujospūdį, nes gali prasidėti kraujavimas.

  • 2 savaites po operacijos rekomenduojama plauti nosį jūros vandeniu ir naudoti aliejinius lašus.